PůvodnÄ› lidský druh vznikl v afrických savanách, a postupnÄ› se rozÅ¡ÃÅ™il do ostatnÃch koutů svÄ›ta. Zde se pÅ™izpůsobil novým podmÃnkám a dal tak možnost vzniknout novým lidským druhům, jako jsou napÅ™Ãklad Denisované. Z nich vÅ¡ech vÅ¡ak jsou daleko nejznámÄ›jÅ¡Ã neandrtálci.
Â
Tito hominidé žili v EvropÄ› a Asii až do poslednà doby ledové. BÄ›hem nà nastala dalÅ¡Ã migraÄnà vlna, kdy do Evropy pÅ™iÅ¡li novà lidé, homo sapiens, pÅ™Ãmà pÅ™edchůdci dneÅ¡nÃho ÄlovÄ›ka. Po jejich pÅ™Ãchodu pak netrvalo dlouho, než neandrtálci úplnÄ› vyhynuli.
Â
Â
VÅ¡eobecnÄ› se pÅ™edpokládá, že byli vyhubeni modernÃmi lidmi, avÅ¡ak to nenà tak docela pravda. Roli zde hrálo mnohem vÃce faktorů, i když je fakt, že modernà lidé a neandrtálci spolu bojovali. PÅ™esto tu byly i dalÅ¡Ã důvody, proÄ nakonec tento lidský druh vymizel.
Â
JednÃm z nich bylo soupeÅ™enà s modernÃmi lidmi o koÅ™ist. A vzhledem k tomu, že modernà lidé byli v tomto ohledu úspěšnÄ›jÅ¡Ã, bylo koÅ™isti pro neandrtálce najednou ménÄ›. K tomu je navÃc potÅ™eba pÅ™iÄÃst i fakt, že tito lidé byli vÄ›tÅ¡Ã a masivnÄ›jÅ¡Ã než homo sapiens, a potÅ™ebovali tedy vÃce energie. DÃky tomu v podstatÄ› vyhladovÄ›li.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ› se to netýká vÅ¡ech. NÄ›kteřà z nich se spářili s modernÃmi lidmi, a tak se neandertálská DNA dostala do naÅ¡eho genomu. Zde je dodnes, nejvÃce jà pak majà Evropané a Asiaté, zatÃmco AfriÄané nemajà prakticky žádnou. Z tohoto úhlu pohledu se tedy dá Å™Ãci, že ve skuteÄnosti nevyhynuli. Jejich genetický materiál v nás stále existuje.
Â
Je vÅ¡ak pravdou, že je ho jen velmi málo – v evropské populaci je to pÅ™ibližnÄ› 2,5-5%. PÅ™esto vÅ¡ak stále existuje a ovlivňuje nás, aÅ¥ už v dobrém, napÅ™Ãklad resistencà vůÄi nÄ›kterým bakteriÃm a onemocnÄ›nÃm, tak i ve zlém, kdy se mnohem snadnÄ›ji staneme závislými, napÅ™Ãklad na nikotinu.
Â
Co se výše zmÃnÄ›ných denisovanů týÄe, tak zde jeÅ¡tÄ› probÃhá výzkum. Nenà tedy možné Å™Ãci, kolik a zda vůbec je jejich DNA v populaci rozÅ¡ÃÅ™ená. Kdo vÃ, jaká tajemstvà jeÅ¡tÄ› skrývajÃ.