Úroveň inteligence nespornÄ› záležà na tom, jaký má ÄlovÄ›k pÅ™Ãstup k informacÃm. Když je tento nedostateÄný, když se lidé nemajà jak k faktům dostat, je to znát. HodnÄ› bych vám mohl vyprávÄ›t tÅ™eba dÃky mým docela Äastým pobytům na jihu Afriky. Jak Äasto už jsem tam narazil na lidi, kteřà mÄ›li zjevnÄ› zcestné pÅ™edstavy! A jak se to na jejich smýšlenà podepsalo! Kolikrát jsem se jenom tÅ™eba setkal s pÅ™edstavami o tom, že jsou bÃlà cizinci bohatà lidé! A to jenom proto, že si mÃstnà Äerná spodina (nic ve zlém) udÄ›lala obrázek jedinÄ› podle toho, že potkává jenom bohaté bÃlé mÃstnÃ, pÅ™ÃpadnÄ› turisty, kteřà si mohou dovolit cestovat až tam. A nikdo nevidÄ›l lidi naÅ¡Ã nižšà tÅ™Ãdy, naÅ¡e sociálnà pÅ™Ãpady, aby svůj názor podle tÄ›chto korigoval.
A tak jsme na tom v otázce pÅ™edpokladů dosahovánà vyÅ¡Å¡Ã inteligence jednoznaÄnÄ› lépe my z bohaté a vyspÄ›lé Äásti svÄ›ta. Jenže se rozhodnÄ› v tuto chvÃli moc nenaparujte. On totiž nerozhoduje o inteligenci jenom objem údajů, k nimž máme pÅ™Ãstup. Rozhoduje i to, jaké informace k dispozici máme.
Vzpomeňme tÅ™eba na dobu minulou. Kolik jenom bylo v naÅ¡ich knihovnách literatury, kterou jsme Äetli! A byli jsme inteligentnÃ, když jsme pÅ™elouskali dejme tomu vÅ¡echny sebrané spisy klasiků typu Marx, Engels a Lenin? Kdepak. A ani Äetné projevy naÅ¡ich tehdy vládnoucÃch politiků neuÄinily naÅ¡e mozky bystÅ™ejÅ¡Ãmi a dennà tisk byl vyslovenÄ› zavádÄ›jÃcà a hlupáky z nás dÄ›lajÃcÃ.
Ale dnes už koneÄnÄ› může být vÅ¡echno jinak. Dnes už máme pÅ™ece internet a na tom najdeme takové množstvà a takovou pluralitu názorů a tolik zdrojů informacÃ, že bychom mÄ›li mÃt bystré mozky. Ale máme je? Obávám se, že Äasto ne. Protože internet je sice významnou studnicà vÄ›dÄ›nÃ, ale záležà na tom, co z této studnice Äerpáme. Protože je tu smÄ›sice vÅ¡eho, od moudrých slov až po naprosté zhovadilosti.
A tak buÄme za internet rádi. Ale neberme ho vážnÄ›. Jinak bychom mohli být jeÅ¡tÄ› hloupÄ›jÅ¡Ã než ti jednoduÅ¡Ã ÄernoÅ¡i s afrických ghett. Kteřà vÄ›dà aspoň to, co je zjevné.